III LO GNIEZNO

Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej

Podziel się swoją opinią
We wtorek, 27 lutego uczniowie klas humanistycznych wzięli udział w kolejnej odsłonie festiwalu Nowe Horyzonty Edukacji Filmowej. Celem projektu jest rozwijanie wrażliwości młodych widzów i poszerzanie ich wiedzy na temat ambitnej sztuki filmowej.
Tym razem obrazem, z którym zapoznali się uczniowie, był dokument Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego „Syndrom Hamleta”.
„Być albo nie być” – słynne słowa pochodzące z monologu bohatera dramatu Szekspira – w warunkach wojny na Ukrainie nabierają zupełnie nowych odcieni. Kilka miesięcy przed rosyjską inwazją grupa młodych ludzi przygotowuje spektakl, w którym Szekspir przemówi językiem ich własnych wątpliwości, lęków i marzeń. Stoją za tym różne doświadczenia „generacji Majdanu”. Jedni przepracowują traumy po powrocie z wojny w Donbasie, inni mierzą się z pytaniami, o co tak naprawdę toczy się ukraińska walka i jak powinien zmienić się ich kraj. Teraz życie, teatr i kino na moment stają się jednym, a my jesteśmy świadkami emocjonującej psychodramy..
Po projekcji młodzież wzięła udział w emocjonującej dyskusji na temat obejrzanego filmu.
Następny pokaz za miesiąc. Już nie możemy się doczekać.